Model 3D konstrukcji w programie Allplan

Allplan to program do projektowania BIM, w którym m.in. można wykonać model 3D konstrukcji. Jest to kompleksowy system stworzony dla konstruktorów, ale także dla architektów i inżynierów budownictwa. Całość składa się z modułów Allplan Architecture, Allplan Engineering oraz Allplan Bimplus.

Rozwiązanie firmy Nemetschek jest ciągle udoskonalane. Każdego roku na rynku pojawia się jego odnowiona wersja. Dzięki zaktualizowanym funkcjom, a także dzięki zupełnie nowym wdrożeniom Allplan jest uznawany za program do projektowania BIM, który wyróżnia się na rynku innowacyjnością i skutecznością.

Program dla konstruktora to coś więcej niż narzędzie, to kompleksowe wsparcie, które towarzyszy mu na każdym etapie projektowania. Model 3D konstrukcji to bardzo ważny efekt pracy w systemie BIM, ale nie jedyny! Równolegle tworzona jest także kompletna, wieloaspektowa dokumentacja. Połączenie tych wszystkich możliwości jest ogromnym wsparciem dla współczesnych konstruktorów.

Allplan to kompleksowy program do projektowania BIM, który powala także na projektowanie architektoniczne, projektowanie konstrukcji budowlanych, mostów i dróg oraz niezwykle sprawne zarządzanie projektami. Nad rozwiązaniem pracują doświadczeni eksperci, co przekłada się na dobrą opinię Allplan na całym świecie.

Model 3D konstrukcji

W programie Allplan Engineering można wykonać model 3D konstrukcji zbrojenia o wysokiej szczegółowości. Szczegółowość i precyzja, z której słynie program dla konstruktora Allplan sprawiają, że wszystkie ewentualne błędy i konflikty w projekcie są wykrywane na wczesnym etapie tworzenia obiektu.

Model 3D konstrukcji stanowi podstawę do szczegółowej dokumentacji 2D już na poziomie wykonawczym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystko jest na bieżąco aktualizowane. Oznacza to, że wszystkie rzuty, przekroje i widoki są oparte są o model 3D konstrukcji. Oczywiście zachowana jest także precyzja     podczas tworzenia dokumentacji płaskiej.

Program dla konstruktora Allplan Engineering jest precyzyjny także dzięki systemowi pracy polegającemu na rysowaniu 2D. Dopiero finalne zbrojenie jest generowane w 3D. Narzędzie daje użytkownikowi ogromne możliwości, a ich sprawne wykorzystanie jest gwarancją szybkiego i skutecznego tworzenie nawet najbardziej zaawansowanych obiektów.

Swobodę projektowania daje wydajny modeler Parasolid firmy Siemens zintegrowany z Allplan. Dzięki niemu model 3D konstrukcji może być tworzony jeszcze szybciej. Modeler przede wszystkim pozwala na automatyzację działań. Możliwe jest szybkie tworzenie dokładnego modelu geometrycznych takich elementów jak słupy, słupy ze wspornikami, schody czy dźwigary.

To wszystko sprawia, że Allplan Engineering to także bardzo dobry program do zbrojenia. Możliwe metody zbrojenia w systemie to: zbrojenie powierzchniowe, poprzez schematy i komponenty FF, siatki zbrojeniowe, zbrojenie wzdłuż krzywych, a nawet zbrojenie ręczne. Program dla konstruktora, wyposażony w tyle możliwości jest słusznie uznawany za dobre i skuteczne rozwiązanie.  

Program dla konstruktora, czyli jakie wybrać oprogramowanie do projektowania konstrukcji

Oprogramowanie do projektowania konstrukcji w technologii BIM pozwala na stworzenie wirtualnych budynków, ale także mostów i kompleksowej infrastruktury drogowej. Co więcej, umożliwia także skuteczną realizację wymienionych obiektów, już na placu budowy. Dzięki temu, że program dla konstruktora Allpan pozwala na tworzenie w trójwymiarze wszystkich elementów i obiektów połączonych ze zbrojeniem, wszelkie błędy organiczne są do minimum. Błędy i kolizje wykrywane są na bardzo wczesnym etapie projektowania.

Oprogramowanie do projektowania konstrukcji to najczęściej drogie narzędzie. Tym bardziej należy się dobrze zastanowić, w które rozwiązanie warto zainwestować. Cena początkowa to oczywiście jeszcze nie wszystko – dobrze jest sprawdzić na samym początku, czy w trakcie użytkowania nie pojawią się tzw. „ukryte koszty”.

Jednym z takich kosztów może być subskrypcja programu. Zdarza się, że producenci kuszą nowych użytkowników niską ceną na początku, ale za to koszt cyklicznych opłat jest bardzo wysoki. Zmiana oprogramowania jest problematyczna dla firmy i na tym bazują niektóre marki. Niestety czasami cena subskrypcji nie jest jasno podana na samym początku.

Oprogramowanie do projektowania konstrukcji Allplan jest dostępne w licencji wieczystej, dzięki czemu inżynierowie nie muszą obawiać się o cykliczne, wysokie opłaty. Również podstawowa opcja wsparcia technicznego jest bezpłatna – co wcale nie jest popularne na rynku. Program do projektowania BIM jest bardzo ważnym narzędziem i podstawą do podjęcia decyzji zakupowej, są jego zaawansowane funkcje. Nie powinno się jednak zapominać w procesie weryfikacyjnym o aspekcie „ukrytych kosztów”.

Wygoda i swoboda projektowania często związana jest także ze spokojem finansowym. Zaplanowanie kosztów z góry jest ważne dla firmy. Wydatki przedsiębiorstwa to nie tylko narzędzia do projektowania. W dobrze prosperującej firmie wszystkie koszty najczęściej są skalkulowane z minimum rocznym wyprzedzeniem.

Program do zbrojenia to program do projektowania BIM?

Oprogramowanie do projektowania konstrukcji powinno stanowić techniczne narzędzie BIM. Modelowanie informacji o budynku to obecnie najefektywniejszy sposób modelowania wśród konstruktorów, architektów i inżynierów budowlanych. Program do zbrojenia powinien charakteryzować się precyzją.

W Allplan Engineering możliwe jest błyskawiczne wygenerowanie modelu zbrojenia 3D konstrukcji o podwójnej krzywiźnie. Przykładem takiego kształtu może być dach paraboliczno-hiperboliczny razem z odpowiednimi przekrojami poprzecznymi. Takie dodatkowe usprawnienie posiada program do zbrojenia Allplan, od wersji z roku 2018.

Program do zbrojenia powinien mieć jeszcze więcej udogodnień, jak w przypadku Allplan. Jednym z nich jest pasek zadań w formie wstążki, który podzielony jest tematycznie. Pozwala to m.in. na wygodny dostęp do grupy poleceń wykorzystywanej do zbrojenia. Takie ułatwienie znacznie przyspiesza pracę konstruktora.

Ciekawą funkcją jest także zaawansowany eksport danych BIM do formatu IFC4. Program do zbrojenia Allplan umożliwia szybką wymianę informacji o modelu – włączając w to oczywiście zbrojenie – między współpracującymi zespołami projektowymi. Co daje korzystanie z formatu IFC4? Prowadzi do bardziej wydajnej kontroli nad projektami, a także ułatwia proces podejmowania decyzji.

Zaprojektowanie zbrojenia stosując program do projektowania BIM jest precyzyjniejsze i umożliwia wykluczenie ewentualnych błędów. Oprogramowanie do projektowania konstrukcji powinno być także elastyczne, czyli dopasowywać się do potrzeb projektanta.

Jak najkorzystniej kupić program dla konstruktora

Omówiliśmy najważniejsze cechy, jakie powinien mieć program do zbrojenia. Zastanówmy się teraz, w jaki sposób można go najkorzystniej sfinansować. Oczywiście najprostszą możliwością jest zakup programu za gotówkę. Dla wielu osób jednak jest to inwestycja zbyt duża, by móc sobie na nią pozwolić. Właśnie dlatego Allplan umożliwia także inne warianty.

Aby kupić oprogramowanie do projektowania konstrukcji, można skorzystać z oferty leasingowej. W przypadku Allplan proponowany koszt leasingu w wysokości 107%! Jest to bardzo korzystne finansowo rozwiązanie dla firm – nie zależnie od wielkości. Jest opłacalne również dlatego, że nie ma konieczności uiszczania wpłaty początkowej.

Warunki finansowania programu Allplan przy pomocy leasingu to osiem równych rat – są one niezmienne przez cały okres spłaty! Raty realizowane są kwartalnie, dzięki czemu można wygodnie zaplanować budżet firmy z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto też pamiętać, że leasing pokrywa całość inwestycji, bez żadnych dodatkowych, czy „ukrytych” kosztów.

Inną możliwością na wygodny i nieobciążający zakup oprogramowania Allplan są raty 0%. Każdy może wybrać optymalny dla siebie okres spłaty. Mogą to być: 3, 6, 9 lub 10 miesięcy. Niezależnie od długości spłaty, na jaką zdecyduje się użytkownik, nie ma żadnych dodatkowych opłat z nimi związanych. Istotne jest także minimum formalności i szybka decyzja – nawet w 15 minut.

Oferty mogą zmieniać się na przestrzeni czasu, ale zawsze są jakieś alternatywne rozwiązania zakupu tego narzędzia do pracy. Oprogramowanie do konstrukcji Allplan można sfinansować na kilka sposobów i o tym, który z nich jest najwygodniejszy, zawsze decyduje klient. Zdarzają się również specjalne okazje, jak np. dofinansowania na rozwiązania techniczne, z których też można skorzystać.

Poznaj osobiście oprogramowanie do projektowania konstrukcji

Każda osoba, która chciałaby wiedzieć więcej na temat oprogramowania do projektowania konstrukcji Allplan ma możliwość zapisu na bezpłatną prezentację online. Podczas wirtualnego spotkania omówione są właściwości rozwiązań Allplan Engineering i Allplan Architecture. Zazwyczaj przedstawiany jest interfejs programu, podstawowe zasady projektowania obiektów, podstawowe zasady zbrojenia elementów, a także wymiany eksportu danych.

Dokładna tematyka konsultacji uzależniona jest od tego, czy osoba zainteresowana jest rozwiązaniem Allplan Inżynieria, czy Allplan Architektura. Jeżeli kogoś interesuje program dla konstruktora, to podczas wirtualnego spotkania omawiane są funkcje Allplan Engineering. Prezentacja trwa najczęściej około 30 minut – w zależności od zapotrzebowania potencjalnego klienta. 

Jeżeli odbiorca zainteresowany jest rozwiązaniem Allplan Architecture przykładowy przebieg prezentacji wygląda nieco inaczej. W pierwszej kolejności również omówiony jest interfejs programu, następnie rysowanie obiektów 2D, modelowanie obiektów 3D oraz struktura i podstawowe zasady projektowania budynku. Oczywiście na końcu jest czas na zadawanie pytań.

Program do projektowania BIM, Allplan można także poznać na jednym z licznych wydarzeń organizowanych przez producentów i dystrybutorów. Są to różnego rodzaju seminaria, prelekcje na terenie całej Polski, a także spotkania podczas targów branżowych. Niezależnie na jaki kontakt zdecydują się osoby, czy na kontakt telefoniczny, online, czy osobisty – specjaliści Allplan dokładają wszelkich starań, aby wyjaśnić funkcjonowanie rozwiązania w możliwie najbardziej przystępny sposób.