Jaki program dla konstruktora?

Zastanawiasz się, jaki wybrać program dla konstruktora? Oprogramowanie to najprawdopodobniej najważniejsze narzędzie, wykorzystywane obecnie w branży konstrukcyjnej. Towarzyszy ono na każdym etapie pracy – od koncepcji, przez projekt, aż po realizację – a nierzadko również ewentualną przebudowę lub rozbudowę. Czy wiesz które narzędzie jest najefektywniejsze?

Za jedno z najlepszych rozwiązań na świecie uważa się Allplan. Jest to doskonałe narzędzie dla konstruktorów, pozwalające na szybkie i efektywne modelowanie BIM. Oprogramowanie stanowi odpowiedź na pytanie: jaki program dla konstruktora? Co więcej, Allplan umożliwia projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie.

Kompleksowe oprogramowanie BIM składa się z Allplan Architecture, Allplan Engineering oraz Allplan Bimplus. Jest to rozwiązanie spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, towarzyszące w całym cyklu życia obiektu. Rozwiązanie umożliwia współpracę ekspertów z różnych branż.    

Osoby odpowiedzialne za wdrażanie systemów BIM do biur projektowych często zastanawiają się jaki program dla konstruktora? Który jest najszybszy i najwydajniejszy? W celu weryfikacji najlepiej jest samodzielnie wypróbować kilka rozwiązań. Można to zrobić bezpłatnie, poprzez pobranie wersji demonstracyjnej wybranych programów.

Allplan, czyli odpowiedź na pytanie: Jaki program dla konstruktora?

Nie ma wątpliwości, ze Allplan jest odpowiedzią na pytanie: jaki program dla konstruktora? Spróbujmy jednak uzasadnić tę odpowiedź. Jakie cechy wyróżniają Allplan, na tle pozostałych programów BIM? Dlaczego sięgają po niego eksperci z całego świata? Na rynku jest wiele podobnych rozwiązań jak np. Revit. Czym różnią się pomiędzy sobą?

Rozwiązanie firmy Nemetschek – Allplan, charakteryzuje się intuicyjną obsługą. Modelowanie BIM jest możliwe przy pomocy okna roboczego opartego na wygodnej wstążce. Dodatkowo program posiada filtr funkcji ze względu na branżę, w tym architekturę, konstrukcje kubaturowe/mostowe oraz środowisko.

Wygodne użytkowanie i elastyczny interfejs są bardzo ważne, ale to oczywiście nie wszystko. Pamiętajmy, że Allplan to przede wszystkim BIM dla inżynierów budownictwa. Dla nich jedną z najistotniejszych możliwości systemu jest niemal  nieograniczona swoboda modelowania zbrojenia konstrukcji żelbetowej.

Co więcej, Allplan pozwala na opracowanie pełnej dokumentacji warsztatowej konstrukcji żelbetowych. Ważne jest także to, że system został wyposażony w bardzo dużo narzędzi do modelowania. Dla porównania – ma ich znacznie więcej niż np. równie popularny system Revit. Podobnie jest z biblioteką standardowych elementów zbrojeniowych, która w Allplan jest bardziej rozbudowana. Przykładowymi elementami są między innymi:

  • Słupy,
  • Schody,
  • Naroża ścian,
  • Dozbrojenia otworów w płytach.

Dla konstruktorów niemniej istotna jest współpraca z programami obliczeniowymi. Allplan jest kompatybilny np. z takimi programami jak FRILO Statik oraz SCIA Engineer. Użytkownicy cenią sobie także możliwość ustawień i dodatkowych funkcji systemu Allplan. Dzięki temu każdy z projektantów może dopasować narzędzie do własnych preferencji.

Czy powyższe argumenty są wystarczające, aby potwierdzić, że Allplan jest odpowiedzią na pytanie: jaki program dla konstruktora? Zapewne nie. Możliwości systemu są ogromne, a niniejszy tekst stanowi tylko krótki wstęp do nich. Aby się przekonać o tym, jak działa program należy samodzielnie go przetestować i porównać z innymi dostępnymi rozwiązaniami BIM.   

BIM dla inżynierów budownictwa

Allplan Inżynieria to BIM dla inżynierów budownictwa. System towarzyszy użytkownikowi praktycznie na każdym etapie tworzenia budynku. W dużym uproszczeniu, pracę rozpoczyna się od dokumentacji wykonawczej, a kończy na kompletnym wirtualnym modelu 3D. Co ważne stworzony model charakteryzuje się niezwykle wysoką szczegółowością.

Co powinno wyróżniać BIM dla inżynierów budownictwa? Precyzja, szybkość pracy, niezawodność? To cechy, które wymieniane są najczęściej. Za nimi kryją się oczywiście ogromne możliwości potężnego systemu – takiego jak Allplan Engineering. Szczegółowość, jaka go charakteryzuje, pozwala na wykrycie ewentualnych błędów i konfliktów w projekcie, już na wczesnym etapie jego tworzenia – jak duże ma to znaczenie, nie trzeba tłumaczyć nawet laikowi.

Allplan pomaga oszczędzić czas i pieniądze, co ważne nie tylko w przypadku BIM dla inżynierów budownictwa, ale praktycznie w każdym programie dla inżynierów, konstruktorów, architektów, czy projektantów. Inwestycja w dobre rozwiązanie nie tylko powinna się szybko zwrócić, ale także w możliwie najkrótszym czasie podnieść zyski przedsiębiorstwa. Użytkownicy Allplan często podkreślają, jak duże korzyści (również pod względem finansowym) zauważyli po wprowadzeniu systemu.

Program dla inżyniera budownictwa to także narzędzie do pracy grupowej. System posiada dodatkową opcję: Allplan Workgroup Manager. Jest to nic innego, jak możliwość połączenia pracy współtwórców projektu poprzez Internet (sieć LAN). Rozwiązanie sprawdza się zarówno w średnich, jak i dużych firmach – przede wszystkim projektowych i budowlanych.

Kolejną dodatkową opcją, w jaką można wyposażyć program dla inżyniera budownictwa Allplan, jest system do współpracy oparty na platformie Allplan Bimplus – Allplan Share. Jego zadaniem jest ułatwienie bezpośredniej współpracy w czasie rzeczywistym partnerów na całym świecie. Projekty niejednokrotnie tworzone są przez zdalnie współpracujące zespoły, dlatego jest to tak ważne.

BIM dla inżynierów budownictwa to bardzo wygodna, a wręcz rewolucyjna metoda modelowania. Oczywiście były (i nadal są) osoby, które do wszelkich zmian i nowości podchodzą sceptycznie. BIM to metoda, której po prostu trzeba się nauczyć – konieczne jest oswojenie się z nią, wdrożenie specjalnych narzędzi i następnie budowanie doświadczenia – coraz większego z każdym kolejnym projektem.

Okres wdrożenia BIM dla inżynierów budownictwa jest różny. Dobrą metodą jest skorzystanie ze specjalistycznych szkoleń, ułatwiających przyswojenie wszystkich możliwości. Niezależnie od drogi, jaką trzeba przejść, wszyscy zgodnie potwierdzają – BIM jest obecnie jednym z najlepszych rozwiązań dla budownictwa.  

Projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie

Allplan to nie tylko program dla inżyniera budownictwa… To projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie! Co to oznacza? Jeden system z wieloma możliwościami. Kompleksowe oprogramowanie BIM Allplan składa się z:

Dzięki temu, że Allplan umożliwia projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie, towarzyszy w projektowaniu pełnego cyklu życia projektowanych obiektów. Nic dziwnego, że sięgają po niego specjaliści z różnych branż na całym świecie. Allplan umożliwia m.in. współpracę inżynierii lądowej i architektury.

Jak to możliwe, że program dla inżyniera budownictwa może być wykorzystany także przez architektów? Odpowiedzią jest kompleksowość systemu, która w przypadku Allplan nie stanowi tylko sloganu reklamowego, ale realną wartość dla użytkowników oprogramowania.  Moduły Allplan nie tylko pozwalają na współpracę, ale także na stworzenie spójnej, rzetelnej i wszechstronnej dokumentacji projektowej.

Jednym z wyzwań, jakie stanowi projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie to interfejs przyjazny dla wszystkich użytkowników. Interfejs Allplan jest dostosowany zarówno do potrzeb architektów i projektantów, jak i menadżerów oraz koordynatorów BIM. Jest to także system przyjazny dla inwestorów oraz klientów.

Na koniec tej części zastanówmy się jeszcze tylko, dlaczego projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie jest tak optymalne? Podsumowując: umożliwia współpracę ekspertów z różnych branż, tworzenie kompleksowej i wszechstronnej dokumentacji każdego obiektu, a także pozwala na wymianę poszczególnych etapów pracy pomiędzy wstępnie niewspółpracującymi ze sobą działami.

Modelowanie BIM

Program dla inżyniera budownictwa to rozwiązanie, które ma przede wszystkim przyspieszać i ułatwiać modelowanie BIM.  Allplan Inżynieria to rozwiązanie, które ułatwia zamodelowanie nawet najbardziej złożonej geometrii konstrukcji, a także dowolnych układów zbrojenia. Kompletne oprogramowanie pozwala także na opracowanie dokumentacji, która może być później swobodnie wykorzystywana do późniejszych obliczeń inżynierskich.

Modelowanie BIM w narzędziu Allplan pozwala nie tylko na przygotowanie trójwymiarowych modeli, ale także na stworzenie dokumentacji przydatnej do przedmiarów i zestawień materiałowych. Połączenie tych wszystkich funkcji w jednym programie pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze użytkowników.

Inżynierowie budownictwa i konstruktorzy zdają sobie sprawę, jak duże korzyści niesie ze sobą modelowanie BIM. Jest to między innymi łatwiejsza i szybsza analiza kosztów – bardzo ważna także z perspektywy inwestora. Co więcej, precyzyjny program dla inżyniera budownictwa pozwala wyłapać błędy projektowe już w początkowej fazie tworzenia.

Modelowanie BIM wykorzystywane jest nie tylko w zakresie projektowania obiektu, ale także podczas planowania, zarządzania i prowadzenia budowy. Łatwe gromadzenie i wymiana danych na każdym etapie jest ogromnym atutem. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz chętniej sięgają po niego eksperci na całym świecie.

Chcesz dołączyć do użytkowników, którzy modelowanie BIM wykonują w Allplan? W pierwszej kolejności zachęcamy do przetestowania bezpłatnej wersji testowej. Trzydzieści dni darmowego demo pozwala na przeanalizowanie i wypróbowanie najważniejszych właściwości oprogramowania. Przydatne podczas pierwszego kontaktu z rozwiązaniem mogą okazać się także liczne materiały szkoleniowe, bezpłatnie udostępnione przez polskich dystrybutorów rozwiązania Allplan.

Poznanie modelowania BIM jest możliwe na wiele sposobów. Możesz zrobić to krok po kroku z kompleksowym oprogramowaniem Allplan. Jeżeli chcesz maksymalnie szybko wdrożyć nowe rozwiązanie i uważasz, że bezpłatne materiały to zbyt mało – lub samodzielne przeanalizowanie ich zbyt długo potrwa, możesz skorzystać z płatnych szkoleń, na których wiedza przekazywana jest w sposób rzetelny i maksymalnie szybki.