Allplan – dobry program do konstrukcjiA

Allplan to dobry program do konstrukcji budowlanych, mostów i dróg, projektowania architektonicznego, a także do sprawnego zarządzania. Jedną z jego ważnych zalet jest kompleksowość. Sięgają po niego zarówno projektanci wykonujący konstrukcje żelbetowe, jak i architekci. Allplan umożliwia współpracę specjalistów z różnych branż.

Kompleksowe oprogramowanie BIM Allplan to: Allplan Architecture, Allplan Engineering oraz Allplan BIMPlus. Dobry program do konstrukcji to Allplan Engineering (Inżynieria) – jest to specjalistyczne rozwiązanie stosowane w szczególności do żelbetu, mostów oraz dróg. Cechy, jakimi najczęściej określany jest program to szybkość i precyzja.

Allplan Engineering w połączeniu z Allplan Workgroup Manager umożliwia pracę grupową. Oznacza to, że zespół może się organizować przy pomocy stacji roboczej Allplan w sieci lokalnej (LAN) oraz za pośrednictwem Internetu. Przekłada się to na koordynację i współpracę specjalistów – zarówno w małych, jak i średnich oraz dużych przedsiębiorstwach.

Allplan uważany jest za dobry program do konstrukcji m.in. ze względu na kompleksowość i niezawodność. Jest to rozwiązanie niemieckiej marki Nemetschek – rzetelnej i godnej zaufania. Obsługuje nawet najbardziej zaawansowane projekty – na całym świecie. Limmat Tower w Szwajcarii, czy budynek biurowy w Czechach to tylko przykłady wykorzystania programu Allplan Inżynieria.  

Co powinno cechować dobry program do konstrukcji?

Dobry program do konstrukcji powinien być kompleksowy i niezawodny – ale o tym najczęściej w pełni można przekonać się dopiero w trakcie użytkowania. Na co więc trzeba zwróć uwagę jeszcze przed zakupem? Dla wszystkich znaczenie mają koszty – niezależnie od wielkości biura projektowego. Dobry program do konstrukcji na pewno nie będzie tani, ale jego stosunek ceny do jakości musi stanowić rozsądny kompromis.

W przypadku Allplan istnieje możliwość wykupienia programu w opcji wieczystej licencji. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwo, czy biuro projektowe uiszcza opłatę raz. W zdecydowanej większości innych rozwiązań BIM, jedyną możliwością jest subskrypcja, czyli po prostu wypożyczenie programu.

Wypożyczenie wiąże się z tym, że po pierwsze – program nigdy nie przechodzi na własność i po drugie – narzędzie należy regularnie opłacać, co dla wielu firm może być zbyt dużym obciażeniem. Kalkulowanie stałych opłat do budżetu nigdy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przedsiębiorstwa, nawet te największe poszukują oszczędności na każdym polu funkcjonowania firmy.

Cena i rodzaj licencji to oczywiście nie wszystko. Dobry program do konstrukcji musi dawać użytkownikowi swobodę projektowania modeli 3D. W przypadku Allplan gwarantuje to wydajny modeler Parasolid firmy Siemens PLM Software. Ważne jest także, aby narzędzie umożliwiało generowanie raportów i zestawień.

Jedną z ostatnich cech wymienionych w tej części tekstu, ale na pewno nie najmniej ważną jest zoptymalizowana praca zespołowa. Przy wykorzystaniu Allplan Bimplus oraz Allplan Share, które są oparte na chmurze, specjaliści mogą współpracować ze sobą nie tylko w biurze, ale i z każdego, dowolnego miejsca.

Konstrukcje żelbetowe

Żelbet, czyli inaczej konstrukcje żelbetowe to beton uzupełniony wkładkami stalowymi. Ta definicja jest zdecydowanie zbyt ogólna, ale uwzględniając duże uproszczenie można ją przyjąć za prawdziwą. Chcąc być bardziej precyzyjnym, należałoby uwzględnić pojęcie wkładek stalowych – czym dokładnie one są i w jakiej ilości.

Konstrukcje żelbetowe są ogniotrwałe, odporne na znaczne obciążenia statyczne i dynamiczne, a także swobodne w kształtowaniu elementów oraz co ważne – odporne na korozje. Jest to popularny kompozyt strukturalny, powszechnie stosowany w budownictwie. Konstrukcje żelbetowe najczęściej wykorzystuje się do budowy fundamentów, ścian, płyt, powłok i ścian oporowych.

Żelbet to połączenie stali, betonu oraz wkładki w postaci prętów, lin, strun, kabli i siatek. Wyróżnia się konstrukcje żelbetowe różnego typu, w tym:

  • Zwykły żelbet – zbrojenie w postaci prętów stalowych,
  • Siatkobeton – zbrojenie w postaci siatki,
  • Drutobeton – zbrojenie w postaci krótkich kawałków stalowego drutu,
  • Beton sprężony – zbrojenie rozciągnięte przed zalaniem.

Allplan to program przystosowany do tego, aby projektować w nim konstrukcje żelbetowe. Użytkownicy  podkreślają, że jest to narzędzie bardzo precyzyjne, co w tej branży jest kluczowe. Co więcej, użytkowanie go jest szybkie i stosunkowo proste. Konstruktorzy chętnie po niego sięgają, wiedząc że jest to niezawodne rozwiązanie.

Konstrukcje w 3D BIM

Zaprojektowane w Allplan konstrukcje w 3D BIM są precyzyjne. BIM to technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku, która zrewolucjonizowała branżę projektową. Główną cechą rozwiązania jest możliwość ciągłego rozwoju, przy bieżącym dostępie do informacji na temat projektu, czy już powstającego obiektu.

Konstrukcje w 3D BIM powstają sprawniej, dzięki możliwości współpracy specjalistów z różnych branż. Warto jednak podkreślić, że BIM po prostu uprasza proces projektowy, poprzez możliwość testowania różnych wariantów w wirtualnej rzeczywistości. Pozwala to także na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia błędu.

BIM to technologia, ale konstrukcje w 3D BIM mogą być tworzone tylko przy pomocy rozwiązań technicznych, takich jak np. Allplan. Oprogramowanie Allplan umożliwia wirtualne stworzenie projektu, a następnie wdrożenie go już na placu budowy. Wszystkie rzuty i przekroje tworzone są na podstawie modelu 3D, co gwarantuje ich bieżącą aktualizację.  

Konstrukcje w 3D BIM są tworzone trójwymiarowo, co oznacza że wszelkie ewentualne błędy i kolizje wykrywane są już w początkowej fazie projektowej. To ograniczenie błędów do minimum generuje znaczne oszczędności. Co więcej, utworzony model można poddać analizie w takich programach jak SCIA.

SCIA Engineer to doskonałe narzędzie do analizy. Rozwiązanie idealnie współgra z technologią BIM, w tym oczywiście z Allplan. Program stanowi nie tylko system obliczeniowy, ale także towarzyszy w całym procesie od wstępnego projektu do przygotowania końcowej dokumentacji. SCIA to modelowanie, analiza, projektowanie i szczegółowe wyniki w jednym programie.

Projektowanie 3D BIM w Allplan

Projektowanie 3D BIM w Allplan jest wyjątkowo szybkie i precyzyjne. Narzędzie i jego funkcje są cały czas rozwijane, regularnie pojawiają się ulepszenia, a także całkiem nowe opcje. Do wersji Allplan 2019 dodano m.in. intuicyjne zarządzanie poziomami i płaszczyznami oraz zaawansowany eksport danych. Sporą innowacją okazało się także ulepszenie narzędzia PythonParts.

Wszystkie zmiany mają na celu jeszcze sprawniejsze projektowanie 3D. Większość użytkowników docenia wdrożenia, decydując się na cykliczne aktualizacje oprogramowania. Jedną z ostatnich zmian jest także bardziej funkcjonalny pasek zadań, który przyspiesza wyszukiwanie opcji – uwzględniając branże, w tym: architekturę, inżynierię środowiskową, szkice oraz mosty.

Czasami kosmetyczna zmiana może sprawić, że projektowanie 3D będzie wygodniejsze. Grupa ekspertów z różnych dziedzin pracuje nad rozwojem Allplan. Technologia pędzi do przodu, wymagania konstruktorów są coraz większe, dlatego ciągły rozwój jest konieczny. Nadrzędnym celem producentów jest nie tylko sprostanie oczekiwaniom, ale także pozytywne zaskoczenie swoich użytkowników.

Popularne jest projektowanie 3D w zespołach międzynarodowych, dlatego w Allplan 2019 wdrożono optymalizację pracy międzynarodowej. Ułatwieniem jest automatycznie zainstalowane ustawienia dla wielu krajów. Możliwe jest dostosowanie do zaistniałych potrzeb niezależnie od podstawowej konfiguracji.

Projektowanie 3D oparte na BIM składa się z poziomów:

  • Poziom 0 BIM: Projektowanie wspomagane komputerowo,
  • Poziom 1 BIM: Połączenie przestrzeni 2D i 3D, brak wymiany modeli,
  • Poziom 2 BIM: Wszyscy projektanci w ramach jednego projektu działają w przestrzeni 3D,
  • Poziom 3 BIM: Wszyscy projektanci korzystają z tego samego rozwiązania.
Polecany program do konstrukcji

Allplan to dedykowany program do konstrukcji. Opinie użytkowników mówiące o tym, że projektowanie 3D jest znacznie prostsze przy jego zastosowaniu są chyba najlepszą rekomendacją. Współcześni projektanci mają wysokie oczekiwania, którym sprostać może tylko profesjonalne i jakościowe narzędzie.

Polecany program do konstrukcji powinien być jednocześnie kompleksowy oraz wyspecjalizowany. Allplan jest ogromnym systemem, który odpowiada na potrzeby konkretnych branż, zarówno konstrukcyjnych, jak i architektonicznych, dlatego cieszy się dobrą opinią wśród specjalistów na całym świecie.

Allplan Architektura, Allplan Inżynieria i Allplan Bimplus obejmują pełen zakres projektowania BIM. Można więc powiedzieć, że jest to polecany program do konstrukcji, ale nie tylko! Równie często w swojej pracy z powodzeniem wykorzystują je architekci. Użytkownicy doceniają m.in. wszechstronność modelowania 3D, generowanie profesjonalnych rysunków i wizualizacji, a także dokładne odwzorowanie materiałów przy szacowaniu kosztów.

Allplan to dedykowany program do konstrukcji, używany w wielu biurach projektowych. Na kanale YouTube Allplan można zobaczyć opinie użytkowników, którzy obecnie korzystają z tego rozwiązania. Część z nich porównuje narzędzie do rozwiązań, jakich używali wcześniej. Allplan na tle innych programów wypada bardzo korzystnie, co wielokrotnie jest podkreślane.

Oczywiście polecenia to nie wszystko. Każde narzędzie przed zakupem powinno się samodzielnie przetestować. Nawet jeżeli trafimy na polecany program do konstrukcji, jak np. Allplan to dobrze jest wyrobić sobie samodzielną opinię. Jest to możliwe np. poprzez pobranie wersji demonstracyjnej oprogramowania.

Próba stworzenia projektu samodzielnie pozwoli na zapoznanie się z różnorodnymi opcjami. Pomocne na etapie weryfikacji mogą okazać się także filmy instruktażowe, dostępne zarówno na stronie internetowej, jak i w mediach społecznościowych: Facebook oraz YouTube. Dużą popularnością cieszą się także cyklicznie organizowane, bezpłatne webinaria na których omawiana jest praca w programie Allplan.