Wśród najbardziej znanych serii fantasy, dwie święcą największe triumfy. Mowa tutaj oczywiście o “Władcy Pierścieni” autorstwa J.R.R. Tolkiena oraz “Opowieściach z Narni” pióra C.S. Lewisa. Chociaż “Władca Pierścieni” jest bardziej znany polskiemu czytelnikowi, druga seria także jest warta uwagi. Dla wielu czytelników może być ona pierwszym zetknięciem się z literaturą fantasy i na ogół jest to bardzo dobry wybór. C.S.Lewis jest świadomy, że odbiorcą będą młodsi czytelnicy. Dlatego też w swoich powieściach stosuje prostszy język, opisując także magiczne stworzenia, z którymi czytelnik mógł się jeszcze nie spotkać. Książki te doskonale przygotowują do spotkań  z bardziej wymagającymi dziełami.

Po drugiej stronie szafy

W pierwszej książce wchodzącej w skład Pakiet Opowieści z Narnii. Tomy 1-7 z TaniaKsiazka czytelnicy spotkają się z młodym rodzeństwem żyjącym w pogrążonej w odmętach II Wojny Światowej Anglii. Dzieci żyjące na wsi przez całe dni zajmują się swoimi, odpowiednimi do wieku, sprawami. Wszystko zmienia się, kiedy jedno z nich postanawia pobawić się w szafie. Okazuje się, że szafa jest przejściem do zupełnie innego świata. Wraz z przekroczeniem progu Narni (bo tak nazywa się świat Lewisa), czytelnik wstępuje do krainy fantastycznych stworów, królestw i smoków. Lewis doskonale wykorzystuje dorobek legend, tworząc żyjący własnym życiem świat. Obserwując jego rozwój na kartach kolejnych tomów, czytelnik uzmysławia sobie jak wiele pracy autor musiał włożyć, by stworzyć tak oryginalne dzieło. Na uwagę zasługuje też fakt, że książki tworzone były w początkowej fazie rozwoju fantastyki. Lewis nie miał się na czym wzorować, ponieważ sam był jednym z prekursorów gatunku. Tym bardziej zachwycają rozwiązania przyjęte w książce.

Czytelników z pewnością zaintrygują kolejne poruszane w książkach wątki. Najbardziej interesujące wydają się nietuzinkowe postaci, które postawione będą w często ekstremalnych sytuacjach. Na uwagę zasługuje też fakt, że Narnia zmienia się na przestrzeni tomów. Czytelnik jest świadkiem jej rozwoju na przestrzeni wielu lat, dzięki czemu można podziwiać to, jak autor umiejętnie zaplanował opowieść w czasie.

Idealny wybór dla dzieci

Opowieści z Narni nie bez powodu wskazywane są jako jedne z lepszych wprowadzeń do fantastyki dla dzieci. Pokazują to co najlepsze w gatunku, jednocześnie nie prezentując zbyt wiele przemocy oraz nieakceptowalnych zachowań. Wręcz przeciwnie – bohaterowie to zazwyczaj wzór do naśladowania. Nawet jeżeli mają jakieś przywary, bardzo szybko uczą się, że należy pracować nad sobą. Dla młodego czytelnika to bardzo przydatna lekcja.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com