Starsze pokolenia na pewno dobrze znają Tania Książa – Dzieci z Bullerbyn – jedną z najpopularniejszych książek dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren. To powieść pełna humoru, o szczęśliwym i beztroskim życiu szóstki najmłodszych mieszkańców niewielkiej wioski w południowej Szwecji. Książka z pewnością pobudzi w dziecku wyobraźnię i przeniesie w świat sprzed ery komputerów i telefonów komórkowych.

Idylliczny świat dzieci na wsi

Akcja powieści toczy się w bliżej nieokreślonej przeszłości – prawdopodobnie w latach 30-tych XX wieku. Główną bohaterką i narratorką jest siedmioletnia dziewczynka o imieniu Lisa, która mieszka w Środkowej Zagrodzie z rodzicami i dwoma starszymi braćmi – Lassem i Bossem. Jej sąsiadami i przyjacielami są Anna i Britta z Zagrody Północnej oraz Olle z Zagrody Południowej. Szóstka dzieci jest bardzo pomysłowa, dzięki czemu mogą przeżywać wiele przygód. Spędzają dużo czasu na dworze, chodzą na wycieczki i wymyślają sobie zabawy jak szukanie skarbów, przesyłanie listów pocztą sznurkową czy spanie na stogu siana. Historie przedstawione w książce są proste, ale mają niezwykły klimat. Pomiędzy bohaterami dochodzi też czasem do konfliktów np. pomiędzy chłopcami i dziewczętami. Młody czytelnik w trakcie czytania dowie się też jak bardzo ważna jest przyjaźń, wrażliwość, rodzina, odpowiedzialność za zwierzęta oraz pomaganie innym. Życie na wsi przedstawione zostało tutaj w dość sielankowy sposób przez co w niektórych krajach po wydaniu książki Szwecja zaczęła być postrzegana jako wyidealizowane miejsce o nieskażonej naturze i beztroskiego życia. “Dzieci z Bullerbyn” stanowią od kilkudziesięciu lat klasykę literatury dziecięcej. Powieść jest ponadczasowa i nadal cieszy się popularnością. To dlatego została przetłumaczona na 40 języków. Nadaje się świetnie na prezent dla dziecka, które dopiero zaczęło samodzielnie czytać i może dzięki niej polubi czytanie.

Autorka powieści

Astrid Lindgren (1907-2002) była szwedzką pisarką i jedną z najsłynniejszych na świecie autorek książek dla dzieci. Pisaniem zajęła się jeszcze jako nastolatka, a zaczęła od reportaży w lokalnych gazetach. Pierwszą wydaną książką Lindgren była powieść Zwierzenia “Britt-Marii”. Jej lekki styl i wyjątkowy humor podbił serca milionów ludzi. Do dzisiaj sprzedało się ponad 165 milionów egzemplarzy książek Lindgren, a część z jej powieści została zekranizowana. Najsłynniejsze książki pisarki to:

  • “Madika z Czerwcowego Wzgórza”
  • “Pippi Pończoszanka”
  • “Ronja, córka zbójnika”.
Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com